POZOR! V době mého pozastavení (které bude ještě chvíli trvat, bohužel) mě najdete aktivní na mém blogu na tublru.
Link najdete ZDE. Dávám tam vtipné i zajímavé fotky a obrázky. Budu ráda když budete navštěvovat ten v době mé nepřítomnosti. Vaše Kasandra :-)

agapornis

19. září 2012 v 20:18 | kasandra |  Agapornisové
Ahoj
tak se vám pokusím přiblížit život těchto nádherných ptáků - agapornisů. U sebe doma mám dva- samce a samičku.
úvod
Agapornisové růžohrdlí jsou papoušci malého vzrůstu dorůstající přibližně 15 - ti cm délky. Jejich domovinou je jihozápadní Afrika, kde se vyskytují především na území států Angola a Jihoafrická republika. Ve své domovině se sdružují do větších hejn okolo toků řek. Hnízdí v dutých kmenech, nebo v opuštěných hnízdech snovačů. Pohlavně dospívají v jednom roce života.
chov
Agapornisové jsou vhodní pro začínající chovatele. Je zábava je pozorovat, s tím ale souvisí to že jelikož se také jmenují agapornisové, anglicky love birds takže ptáci lásky(agapé je láska) tak se musíVŽDY chovat po dvou!
jak rozeznat samce od samice
Není to u růžohrdlých agapornisů nikterak výrazné, ba právě naopak. Rozeznat samce od samice je, takřka nemožné. Zkušení chovatelé dokáží pohlaví určit podle velikosti ptáků, zbarvení peří, velikosti zobáku, podle rozestupu pánevních kůstek, či jiných kritérií. Vzhledem ke skutečnosti, že žádný z uvedených způsobů není 100 % zaručený, mohou se v odhadu pohlaví mýlit i zkušení chovatelé.
jídlo
Papoušky krmíme směsí suchých zrnin, která by se měla skládat převážně z ovsa, několika druhů pros, lesknice, kardi a nevelkého množství bílé a žíhané slunečnice. Takto namíchaná směs se dá pořídit na burzách exotického ptactva, různých setkáních a výstavách chovatelů, nebo v obyčejných zverimexech. V přírodě se živí semeny trav a stromů, především pak akátovníků, různými bobulemi a ovocem. Ovoce získávají hlavně v sadech, kde páchají škody na úrodě místním farmářům a zemědělcům.
odchov
Hnízdní budky: Agapornisové růžohrdlí nejsou nikterak nároční na typ budky. Pro jejich odchov může chovatel volit mezi dvěma základními typy budek a to prkennou a kmenovou, s tím, že oba druhy mohou být orientované vodorovně, či svisle.
Obvykle samice nosí v kostřci zasunuté dlouhé pásky kůry různých dřevin, které nosí do hnízdní budky a plete z nich hnízdo. Samotná stavba trvá přibližně 7 -10 dní. Ke stavbě hnízda se agapornisům doporučují předkládat větvičky z vrby, břízy, popřípadě jiných dřevin. Chovatelé usuzují, že je tento způsob stavění hnízda pozůstatkem původního vrozeného instinktu z přírody.
zajímavosti
Protože se tito papoušci velmi rádi koupou, neměl by chovatel opomenout klece vybavit koupelničkami, nebo miskami, v kterých se ptáci mohou vykoupat a osvěžit. Několikrát jsem ve svém někdejším chovu agapornisů, nebo u chovatelů, které jsem navštívila mohl pozorovat hejno koupajících se ptáků, kteří svou živostí, dováděním a mírným hašteřením připomínali malé děti.
Někumu přijde jejich křik úděsný, ale to je , věřte mi jeden z nejmenších problémů. Problém je hlavně v tom, že budete muset doslova každý den luxovat. Ptáci totiž dost vyhazují slupky ze zrníček.
závěr
Agapornis růžohrdlý je spolu s agapornisem fischerovým a agapornisem škraboškovým nejrozšířenějším a nejoblíbenějším agapornisem našich chovů. Tato obliba je mimo jiné důvody zapříčiněna i jejich dostupností a poměrnou jednoduchostí odchovu, za předpokladu správného sestavení chovného páru. Přeji všem chovatelům mnoho úspěchů v chovu těchto krásných ptáků lásky, a doufám, že se vám tento článek líbil!Usmívající se

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama